Cheating - šizení

Z CWiky

Přejít na: navigace, hledáníSlovo cheating znamená v angličtině podvádění. Zde se jedná o malé ošizení techniky cviku za asistence doprovodného pohybu, díky kterému překonáme vyšší zátěž na nářadí, než za pomoci striktní techniky.

Jako zářný příklad cheatingu si můžeme uvést provedení bicepsového zdvihu v stoji s velkou činkou [1].Pokud nechceme ukončit trénink např. po pátém opakování, protože už chybí síla pro překonání mrtvého bodu, stačí mírný náznak podřepu s výrazem či malé zaklonění a jsme schopni touto technikou ještě dvě tři opakování dokončit.

U spousty cviků (především těch prováděných ve stoji) se vědomě, či nevědomě cheatingu dopouštíme. Je potřeba si ale uvědomit, že při větším nezvládnutí techniky lehce může dojít ke zranění – u zmíněného cviku na biceps konkrétně k poškození v oblasti spodních zad. Určitě není přínosné cvičit s šizením techniky od prvního opakování v sérii. Riziko zranění, a to i jako střádání tzv. mikrotraumat svalových úponů, neodpovídá případným přínosům takovéhoto cvičení.

S cheatingem se nejvíce setkáváme v tréninku začátečníků (kam ale vůbec nepatří!!!), kteří ve své touze vyrovnat se pokročilejším cvičencům cvičí s váhami, které jim mnohdy umožňují provádět pouze parodie na posilovací cviky.

--Rot0rek 14:02, 24. 10. 2008 (CEST)

Osobní nástroje