Máte jasno v pojmech z výživy?

Z CWiky

Přejít na: navigace, hledání


Také patříte k těm z mnoha, kteří mají problém porozumět i těm základním pojmům v článcích o výživě a v údajích na etiketách na potravinách? Určitě se nemáte vcelku za co stydět, neboť v názvosloví opravdu vládne poněkud chaos a pro jeden název existuje několik ekvivalentů.


Obsah

[editovat] Tuky

Nejmenší problémy jsou zřejmě v pojmenování tuků (tuky jsou a tuky zůstanou). Maximálně se u nich ještě setkáte s názvem lipidy, což je zároveň pojmenování i pro látky tukům podobné, které hrají v organismu mnohdy velmi důležitou roli a nejedná se o tuky tak, jak si je "normálně" představujeme.


[editovat] Bílkoviny

Ani v případě bílkovin není situace složitá. Zde ještě narazíte na hojně používaný pojem proteiny a na krmení pro domácí mazlíčky je najdete pod údajem "obsah dusíkatých látek".


[editovat] Cukry

Džunglí názvů se musíte proklestit v případě cukrů. Ty se nám skrývají i pod takovými hrůzostrašnými jmény jako glycidy, uhlovodany, karbohydráty, uhlohydráty, sacharidy či škroby. V případě škrobů se ale již jedná o upřesňující název pro složité cukry. Hezký, ne?


[editovat] Jouly nebo kalorie

Energetický obsah potravin bývá uváděn ve dvou jednotkách, a to v kilojoulech (kJ) a v kilokaloriích (kcal). (Nás ve škole nejdříve učili o kaloriích, pak jsme kalorie nesměli používat - pouze jouly. A dneska najdete v jednom článku na několika řádcích údaje oba.) Proto pozor na jednotky! 1 kcal = 4,19 kJ a obráceně: 1 kJ = 0,24 kcal

--Rot0rek 11:58, 5. 5. 2008 (CEST)

Osobní nástroje