Přetrénování

Z CWiky

Přejít na: navigace, hledáníPřetrénování je stav stav organismu, kdy již není schopen adekvátně reagovat na tréninkové podněty. Vzniká díky nesouladu mezi zatěžováním a stavem trénovanosti. To znamená příliš mnoho objemu či intenzity tréninku s nedostatečnou regenerací. Svou roli hrají i jiné faktory jako je nedostatek spánku, nevhodný výživový či pitný režim, pracovní či jiný stres.

Přetrénovaní se projevuje ztrátou motivace ke cvičení (pozor, nezaměňovat s leností), problémy s usínáním či s trhaným spánkem, nebo naopak s nadměrnou spavostí. Mezi další příznaky patří nechutenství, nepříjemné pocity v oblasti srdce, bolesti hlavy, podrážděná či špatná nálada. Může se objevit zvýšené noční pocení, ráno zvýšená klidová tepová frekvence a případně může dojít i ke zvýšení krevního tlaku.

Pro odstranění přetrénování je nutný důkladný odpočinek a po té zredukování tréninku či přechodná změna tréninkových metod (možno dočasně přejít jen na doplňkové sporty). Pomoci může i dočasná změna tréninkového prostředí.


--Rot0rek 12:09, 14. 11. 2008 (CET)

Osobní nástroje