Roční ozdravná bylinná kůra

Z CWiky

Přejít na: navigace, hledání


Jejím autorem je rakouský odborník v oboru léčivých rostlin dr. Ulf Böhmig. Doporučuje v průběhu roku absolvovat 4 bylinné ozdravné kůry. Během nich dochází k odplavení různých tělesných splodin zatěžujících organismus. Ten se pak lépe regeneruje.

Kůry, při nichž se pije denně jeden až dva šálky čaje z určité byliny, jsou zařazeny v zcela konkrétní období roku:


Obsah

[editovat] Jaro (kopřiva, kostival):

V době od 6. do 21. března se pije čaj z kopřiv pro urychlení vyplavování zplodin výměny látkové, a proti onemocněním jater, žlučníku, slinivky břišní, ledvin, střev, proti dně a revmatismu, chorobám krve a proti kožním chorobám.

V době od 22. března do 6. dubna se pije čaj z kořene kostivalu lékařského, který působí na obnovu sil organismu, tvorbu kostí a posiluje nervy.


[editovat] Léto (máta peprná a pampeliška):

Od 6. do 21. června se pije čaj z máty peprné. Ovlivňuje vyměšování, působí proti bolestem hlavy, kašli a proti žaludečním a střevním obtížím.

V období od 22. června do 6. července se pije čaj z kořene pampelišky. Ten celkově povzbuzuje, zbavuje organismus toxických zplodin z výměny látkové a působí příznivé na plíce, játra, žlučník, ledviny a zažívací trakt, při onemocnění kůže, vlasové pokožky a vaziva.


[editovat] Podzim (řebříček obecný a kozlík lékařský)

V době od 6. do 21. září pije se čaj z řebříčku obecného. Urychluje vyměšování, posiluje nervy. Působí také proti žaludečním a žlučníkovým obtížím a ženským chorobám.

V době od 22. září 6. října se pije čaj z kořene kozlíku. Uvolňuje křeče v krajině žaludeční a ve střevech a pomáhá proti stavům vyčerpanosti, při nespavosti a zvýšené nervozitě.


[editovat] Zima (zeměžluč a ibišek - proskurník lékařský).

V době od 6. do 21. prosince se pije čaj se zeměžluče. Podporuje odplavování toxických zplodin výměny látkové, povzbuzuje krevní oběh, pročišťuje krev a pomáhá při trávení příliš tučných jídel.

V době od 22. prosince do 6. ledna se pije čaj z kořene ibišku - proskurníku lékařského. Regeneruje a pomáhá proti infekčním chorobám, posiluje zrak a působí příznivé na dýchací cesty.

Důležitá je připomínka Dr. Ulf Böhmiga: „Podmínkou úspěchu je dodržovat termíny pití čaje z těchto osmi základních bylin. Můžeme si tak zachovat zdraví v průběhu celého roku. Všechny uvedené čaje se připravují spařením bylin a pijí se teplé. Pouze čaj z proskurníku lékařského se připravuje za studena delším vyluhováním drogy."


Poznámka ke kostivalu: Při nepřerušovaném dlouhodobém užívání nebo překročení doporučené dávky by mohl škodit játrům. Při doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky (MUDr. Karol Mika).

Občas se objevují dohady o tom, zda je kostival při vnitřním užívání nebezpečný. Obsahuje totiž pyrolizin, který je rakovinotvorný. Z toho důvodu byl kostival i vyřazen z Českého lékopisu. Podle některých autorů jeho škodlivost (kostivalu) není prokázána.


Osobní nástroje