Umíte se změřit?

Z CWiky

Přejít na: navigace, hledání


Pro vyhodnocování tréninkových pokroků není od věci se čas od času přeměřit. Víte ale jak na to?

Používejte krejčovskou plátěnou míru, při měření ji příliš neutahujte ani ji neponechávejte příliš volně. Míru přikládejte kolmo na kost končetiny, není-li uvedeno jinak. Neprovádějte měření po cvičení, kdy jsou svaly prokrvené, ale v klidu. (Měření a vážení je nejlépe provádět ráno.)

Obvody končetin měří praváci na pravé a leváci na levé straně.


Obsah

[editovat] Hrudník:

Měříte napnuté svaly v maximálním nádechu, u mužů přibližně přes prsní bradavky, ruce podél těla, nezakládat v bok. U žen těsně v podpaždí, kolmo na osu těla (neměříme tedy obvod přes prsa), jinak stejně jako u mužů.


[editovat] Pas:

Nahmatáte si na boku nejvyšší místo pánevní kosti a nad ní nejnižší žebro, uprostřed této vzdálenosti měříte – u mužů většinou stačí měřit přímo přes pupek. Ženy mají pupek posazený malinko níže, tam nezbude, než to správné místo vyhmatat. Břicho nezastrkovat ani nevystrkovat, je zpevněné, jako když čekáte úder do břicha!

[editovat] Boky:

Většinou se měří jen u žen. V stoji, kotníky nohou jsou těsně u sebe, míru přiložit v pohledu z boku přes největší vyklenutí hýždí. Svaly nezatínáte.


[editovat] Stehno:

V stoji na celém chodidle, napnutý sval, měření na rozhraní stehno - hýždě. Pokud není přechod stehno hýždě zřetelně oddělený prohlubní, potom měříte nejširší obvod stehna!!!!


[editovat] Lýtko:

V stoji na špičce nohy v nejširším místě napnutého svalu. Noha může být v lehkém zanožení a pokrčená.


[editovat] Paže:

Končetina ohnutá v lokti, pěst zaťatá a přitáhlá směrem k bicepsu, měříte přes nejširší místo nadloktí.


[editovat] Předloktí:

Měří se nejširší obvod při napjatém svalstvu, paže v lokti napnutá, pěst zaťatá a sklopená směrem dolů.[editovat] Zápěstí:

Změříte v klidové poloze, v nejužším místě zápěstí. Pozn.: Měří se pro zjištění typu kostry.

--Rot0rek 13:37, 13. 2. 2009 (CET)

Osobní nástroje